Azərbaycanın Beynəlxalq Arenada İnsan Qardaşlığı və Multikultural Siyasətinin Təqdimatı
2026-cı il, 4 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Əbu-Dabidə keçirilən “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimində iştirak etmişdir. Tədbir yüksək səviyyədə təşkil edilmiş, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, dövlət və hökumət başçıları, eləcə də humanitar və diplomatik sahədə fəaliyyət göstərən şəxslər qatılmışdır.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq sahəsindəki siyasətini diqqətə çatdırmış, ölkəmizin qlobal əməkdaşlıq təşəbbüslərində nüfuzlu tərəfdaş olduğunu vurğulamışdır. Dövlət başçısı bildirmişdir ki, Azərbaycan sülh, qarşılıqlı hörmət və insan qardaşlığı prinsiplərinə sadiqdir və bu sahədə beynəlxalq təcrübəni uğurla təqdim edir.
Çıxışın əsas mövzularından biri Azərbaycanın beynəlxalq humanitar və sosial layihələrdəki fəal iştirakı olmuşdur. Prezident İlham Əliyev qeyd etmişdir ki, Azərbaycan regionlarda və qlobal səviyyədə əməkdaşlıq təşəbbüslərində liderlik edir, xüsusilə BMT və digər beynəlxalq təşkilatlarla birgə həyata keçirilən layihələrdə tərəfdaşların etimadını qazanır.
Dövlət başçısı multikulturalizm və insan qardaşlığı prinsiplərinin qlobal əməkdaşlıq üçün əhəmiyyətini vurğulamışdır:"Azərbaycan müxtəlif mədəniyyətlərin və dinlərin harmonik birgə yaşamasına nümunədir. Qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlıq bütün sivilizasiyaların inkişafı üçün vacibdir."
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və innovativ texnologiyaların tətbiqi sahəsində qlobal layihələrdə iştirakını qeyd etmiş, ölkəmizin tərəfsiz və sülhpərvər siyasətini beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim etmişdir.
Çıxışda Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə etibarlı tərəfdaş və nüfuzlu dövlət kimi rolu, multikulturalizm və müxtəlif dini icmaların harmonik birgə yaşayışı ölkəmizin nüfuzunu gücləndirən əsas amil kimi təqdim olunmuşdur.
Mərasim iştirakçıları Prezident İlham Əliyevin çıxışını yüksək qiymətləndirmiş, Azərbaycanın multikulturalizm və insan qardaşlığı sahəsində nümunəvi siyasət yürütməsini və beynəlxalq əməkdaşlıq təşəbbüslərinə verdiyi töhfələri vurğulamışlar.
Çıxış həmçinin Azərbaycanın qlobal səviyyədə sülhün, insan hüquqlarının qorunması və davamlı inkişafın təmin edilməsindəki fəal iştirakını təsdiqləmişdir. Dövlət başçısı qeyd etmişdir ki, Azərbaycan bütün təşəbbüslərdə tərəfsiz və qardaşlıq prinsiplərinə sadiqdir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycanın beynəlxalq humanitar fəaliyyətlərinin geniş spektrini təqdim etmiş, ölkəmizin regionda və dünyada etibarlı tərəfdaş kimi rolunu bir daha vurğulamışdır.
Çıxışın əsas mesajlarından biri də Azərbaycan təcrübəsinin beynəlxalq əməkdaşlıq və multikulturalizm sahəsində nümunəvi rol oynadığı olmuşdur. Dövlət başçısı qeyd etmişdir ki, Azərbaycan müxtəlif sahələrdə — təhsil, səhiyyə, sosial layihələr və humanitar təşəbbüslərdə — beynəlxalq tərəfdaşlarla uğurla əməkdaşlıq edir.
Tədbir zamanı çıxış geniş media işıqlandırması ilə beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim olunmuş, Azərbaycanın multikulturalizm və insan qardaşlığı sahəsində nüfuzlu və etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyi bir daha təsdiqlənmişdir.
Bu çıxış Azərbaycanın multikulturalizm, tolerantlıq və insan qardaşlığı sahəsində beynəlxalq nüfuzunu bir daha təsdiqləmişdir və ölkəmizin qlobal diplomatik təşəbbüslərdə nüfuzlu tərəfdaş olduğunu göstərmişdir.