YAP Tərtər rayon təşkilatının sədr müavini
2026-cı il fevralın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Prezident İlham Əliyev və Prezident Aleksandar Vuçiç tərəfindən səsləndirilən mesajlar göstərir ki, Azərbaycan-Serbiya tərəfdaşlığı klassik ikitərəfli münasibətlər modelindən çıxaraq regional enerji təhlükəsizliyi, investisiya əməkdaşlığı və geoiqtisadi inteqrasiya platformasına çevrilir.
Bakı və Belqrad artıq münasibətləri yalnız ənənəvi ticarət və diplomatik əlaqələr çərçivəsində deyil, daha geniş, strateji və uzunmüddətli əməkdaşlıq modeli əsasında inkişaf etdirmək niyyətindədir.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin əsas strateji dayaqlarından biri kimi çıxış edir. Azərbaycanın zəngin enerji təcrübəsi və ixrac potensialı Serbiyanın enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynaya bilər. Bu kontekstdə Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolu nəzərə alındıqda, Serbiya ilə əməkdaşlıq Cənub Qaz Dəhlizi xəttinin strateji əhəmiyyətini daha da genişləndirə bilər.
Bu əməkdaşlıq modeli Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində rolunu təkcə təchizatçı səviyyəsində deyil, regional enerji sabitliyinə töhfə verən tərəfdaş statusuna yaxınlaşdırır, eyni zamanda, ölkəmiz üçün Mərkəzi və Cənub-Şərqi Avropada yeni bazarlar və təsir imkanları açır. O əlavə edib ki, perspektivdə bu model interkonnektor layihələri və elektrik enerjisi ticarəti vasitəsilə daha geniş coğrafiyanı əhatə edə bilər. elqradda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç tərəfindən vurğulanan investisiya forumlarının təşkili, “EXPO 2027” çərçivəsində qarşılıqlı iştirak, Bakı-Belqrad arasında birbaşa hava əlaqəsinin açılması, kənd təsərrüfatı məhsullarının mübadiləsi və digər təşəbbüslər ikitərəfli münasibətlərin baza qatını möhkəmləndirir. Son beş ildə Azərbaycan ilə Serbiya arasında xarici ticarət dövriyyəsinin 15 dəfə artaraq 2025-ci ilin yekununda 135 milyon dollara çatması, eləcə də formalaşmış yüksək siyasi etimad səviyyəsi iqtisadi və texnoloji əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün möhkəm institusional baza yaradıb.