/ / Turizm üzrə ekspert: "Ölkəmizə axın edən turistlərə tariximizi, mədəniyyətimizi və mətbəximizi doğru şəkildə təqdim etməliyik"
Turizm üzrə ekspert: "Ölkəmizə axın edən turistlərə tariximizi, mədəniyyətimizi və mətbəximizi doğru şəkildə təqdim etməliyik"
29.10.2024 [09:42]
COP29 Azərbaycanın bu günə qədər keçirtdiyi ən böyük tədbirlərdən biri hesab olunur.
Tədbirlə əlaqədar artıq 30 mindən çox qeydiyyatdan keçən insan var. Lakin mütəxəssislərin sözlərinə görə, son anda qeydiyyatdan keçənlərin sayı artır. Və artıq bu say 40 mini ötəcəyi gözlənilir.
Turizm üzrə ekspert Ceyhun Aşurov "Yeni Azərbaycan"a açıqlamasında bildirir ki, pandemiyadan sonra insanların təbiətə olan meyli daha da artıb. Elə bunun nəticəsidir ki, son illər insanlar zamanlarını daha çox istirahətə ayırmağa və təbiət qoynunda keçirtməyə üstünlük verirlər: "Hər kəsə məlumdur ki, COP29 iqlim dəyişikliyi ilə əlaqəli keçirilir. Eyni zamanda, bu il cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" elan olunub. Keçirilən tədbirlər həm də, ətraf mühitin qorunması, ekoturizm sahələrindəki problemlərini gündəmədə qalmasına şərait yardır. Eyni zamanda, insanları ətraf mühitə daha həssas yanaşmasına çağırır".
C. Aşurov açıqlamasında bildirir ki, COP28-də Dubaya 100 minə yaxın turist axını olub: "Müqayisə baxmından ölkəmizə gələn turist sayı az olsa da, biz onlara tariximizi, mədəniyyətimizi və mətbəximizi doğru şəkildə təqdim etməliyik. Baxmayaraq ki, onlar tədbirlə bağlı gəlirlər, eyni zamanda ölkəmizlə daha yaxından tanış olmaq imkanları qazanacaqlar. Həm dövlət, həm də özəl sektorlar olaraq gələnlərin gələcəkdə də ölkəmizə turist kimi gəlmələrinə maksimum şəkildə şərait yaratmalıyıq"
Qeyd edək ki, xüsusən də neft ölkəsi olan Azərbaycanın belə mötəbər tədbirə ev sahiblik etməsi ciddi bir mesajdır. Mütəxəsislərin sözlərinə görə, növbəti illərdə də bu məsələrin davam edəcəyi və gündəmdə olacağı gözlənilir.